Bourns Inc. CR0603-FX-1000HLF
CR0603-FX-1000HLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1000HLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1000HLF.pdf
Availability of CR0603-FX-1000HLF
QUANTITY
CR0603-FX-1000HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1000HLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1000HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1000HLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1000HLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1000HLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1000HLF
MOSFET N-CH 200V 9.5A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.12A 8TDFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf