Vishay/Dale CRCW08052R70FKEA
CRCW08052R70FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R70FKEA
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R70FKEA.pdf
Availability of CRCW08052R70FKEA
QUANTITY
CRCW08052R70FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R70FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R70FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R70FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R70FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R70FKEA Details Description
Related parts for CRCW08052R70FKEA
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A TO92 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22.7A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLUE/RED datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" WHT datasheet.pdf