Bourns Inc. CR0603-FX-1004ELF
CR0603-FX-1004ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1004ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1004ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1004ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1004ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1004ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1004ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1004ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1004ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1004ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1004ELF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE FRONT MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI CONVEX SEMI BLACKOUT BLU datasheet.pdf
IC CONTACTLESS READER 32HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
RES 39K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MKP 6UF 5% 1000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf