Bourns Inc. CR0603-FX-1131ELF
CR0603-FX-1131ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1131ELF
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1131ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1131ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1131ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1131ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1131ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1131ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1131ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1131ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1131ELF
THERMISTOR PTC OCP 25 OHM 25C datasheet.pdf
IC LED DISPLAY DVR 8DGT 24-SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS TIN datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf