Bourns Inc. CR0603-FX-1182ELF
CR0603-FX-1182ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1182ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1182ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1182ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1182ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1182ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1182ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1182ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1182ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1182ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1182ELF
IC REG LDO 3V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 28PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMP datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 24.2V SOT23 datasheet.pdf
APPL,HINGEBAR 9EMPO140T140O T datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
OSC PROG LVDS 2.5V 200M SMD datasheet.pdf