Bourns Inc. CR0603-FX-11R0ELF
CR0603-FX-11R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-11R0ELF
Brief Description
RES SMD 11 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-11R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-11R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-11R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-11R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-11R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-11R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-11R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-11R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-11R0ELF
IC REG BUCK 3.3V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
OSC VCXO 62.208MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT R/A PCB datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 8-DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf