Bourns Inc. CR0603-FX-11R5ELF
CR0603-FX-11R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-11R5ELF
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-11R5ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-11R5ELF
QUANTITY
CR0603-FX-11R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-11R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-11R5ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-11R5ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-11R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-11R5ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-11R5ELF
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A/2A DL 28QFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 18POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 19POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DSUB 15 F CRIMP R FLOA G30 Z datasheet.pdf