Bourns Inc. CR0603-FX-12R0ELF
CR0603-FX-12R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-12R0ELF
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-12R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-12R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-12R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-12R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-12R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-12R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-12R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-12R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-12R0ELF
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 04 POS .256 SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LP38512S-1.8 VREG datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG 15AU datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf