Bourns Inc. CR0603-FX-1403ELF
CR0603-FX-1403ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1403ELF
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1403ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1403ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1403ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1403ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1403ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1403ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1403ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1403ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1403ELF
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2413 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ3 1.97" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1.5W DO213AB datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 6SDIP datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf