Bourns Inc. CR0603-FX-14R7ELF
CR0603-FX-14R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-14R7ELF
Brief Description
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-14R7ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-14R7ELF
QUANTITY
CR0603-FX-14R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-14R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-14R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-14R7ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-14R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-14R7ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-14R7ELF
PCB COPPER CLAD 18 X 18" 2 SIDE datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A 8DFN datasheet.pdf
RECEPTACLE MICRO PWR DUAL 6POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-1550A-1200C datasheet.pdf
BS II datasheet.pdf
FLEXWIRE PRIMARY-8/ L datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf