Bourns Inc. CR0603-FX-1782GLF
CR0603-FX-1782GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1782GLF
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1782GLF.pdf
Availability of CR0603-FX-1782GLF
QUANTITY
CR0603-FX-1782GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1782GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1782GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1782GLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1782GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1782GLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1782GLF
RACK OPEN RELAY 31.5" X 19" GRY datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
BOARD EVAL 20V 6A datasheet.pdf