NKK Switches MS23BSG40
MS23BSG40 picture photo
Mfg. Part Number
MS23BSG40
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
MS23BSG40.pdf
Availability of MS23BSG40
QUANTITY
MS23BSG40 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS23BSG40
Internal Part NumberEIS-MS23BSG40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelMS23BSG40
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard
Actuator Length5.10mm
Contact MaterialCopper
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel3.50mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS23BSG40
Related LinksMS23, MS23BSG40 Datasheet, NKK Switches Distributor
MS23BSG40 Details Description
Related parts for MS23BSG40
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 12V datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM FORK NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0606 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 32W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN SOCKET 14PIN GOLD W/STR REL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf