Bourns Inc. CR0603-FX-1911ELF
CR0603-FX-1911ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1911ELF
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1911ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1911ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1911ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1911ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1911ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1911ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1911ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1911ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1911ELF
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf