Bourns Inc. CR0603-FX-2050ELF
CR0603-FX-2050ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2050ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2050ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2050ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2050ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2050ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2050ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2050ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2050ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2050ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2050ELF
SHUNT 2 POS RED 1=STRIP OF 20 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 30A TO263AB datasheet.pdf
EVAL MOD LITE FOR TMS320C6457 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 3LD 4" datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf