Bourns Inc. CR0603-FX-20R0ELF
CR0603-FX-20R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-20R0ELF
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-20R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-20R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-20R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-20R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-20R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-20R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-20R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-20R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-20R0ELF
CONN FFC RCPT HSG 11POS 2.54MM datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 28POS datasheet.pdf
FUSE INDUST 125A 415V BS IEC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 24AWG LF datasheet.pdf
LED MT SELF RETAINING VERT datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SILENT DRIVE NILE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
ULTRAFIT RA HDR ASSY 15 AU PLATE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADL5561 datasheet.pdf
24-bit, 96kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf