Vicor Corporation VE-20P-IX-F4
VE-20P-IX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20P-IX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VE-20P-IX-F4.pdf
Availability of VE-20P-IX-F4
QUANTITY
VE-20P-IX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20P-IX-F4
Internal Part NumberEIS-VE-20P-IX-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.4A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20P-IX-F4
Related LinksVE-20P, VE-20P-IX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20P-IX-F4 Details Description
Related parts for VE-20P-IX-F4
CONN RCPT 4POS .100 26-30 30GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC R-6 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf