Bourns Inc. CR0603-FX-2102ELF
CR0603-FX-2102ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2102ELF
Brief Description
RES SMD 21K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2102ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2102ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2102ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2102ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2102ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2102ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2102ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2102ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2102ELF
MOTOR 3-PH ACIM HI-VOLT 208/460V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf