Bourns Inc. CR0603-FX-21R5ELF
CR0603-FX-21R5ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-21R5ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-21R5ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-21R5ELF
QUANTITY
CR0603-FX-21R5ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-21R5ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-21R5ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-21R5ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-21R5ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-21R5ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-21R5ELF
VARISTOR 1425V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 6GB datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN GUIDE 9MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2X 0.6-2.5V 100W datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf