Bourns Inc. CR0603-FX-23R7ELF
CR0603-FX-23R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-23R7ELF
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-23R7ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-23R7ELF
QUANTITY
CR0603-FX-23R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-23R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-23R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-23R7ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-23R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-23R7ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-23R7ELF
CLIP ALLIG TEST-R/A BAN PLUG RED datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 10 IN 10K/1.0% datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf