Bourns Inc. CR0603-FX-2400ELF
CR0603-FX-2400ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2400ELF
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2400ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2400ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2400ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2400ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2400ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2400ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2400ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2400ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2400ELF
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TOOL HAND FOR THE DA1 SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD DEMO MC9S08GB60 datasheet.pdf
BLZP 5.08/05/180LR SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 256MA 240 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
381 TB SP CLA DIP SOLDER datasheet.pdf
IND, PWR, 4040, 600NH, 30A NPB datasheet.pdf