Bourns Inc. CR0603-FX-2610ELF
CR0603-FX-2610ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2610ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2610ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2610ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2610ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2610ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2610ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2610ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2610ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2610ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2610ELF
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT FH 140POS 050 VERT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-100' BLACK datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF P2G datasheet.pdf
TB PLG SKT STR(PIP) datasheet.pdf
DIODE ZENER SOD123 datasheet.pdf
Ultra Precision, 36 V, 2.8 nV/☆Hz Dual Rail-to-Rail Output Op Amp IC datasheet.pdf