Bourns Inc. CR0603-FX-2673ELF
CR0603-FX-2673ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2673ELF
Brief Description
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2673ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2673ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2673ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2673ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2673ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2673ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2673ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2673ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2673ELF
IC ADC SRL 8CH 8BIT 50KSPS 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
STANDOFF,TH,RND,.750 HREAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 30A 2.4 MOHM SMD datasheet.pdf