Bourns Inc. CR0603-FX-2742ELF
CR0603-FX-2742ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2742ELF
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2742ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2742ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2742ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2742ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2742ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2742ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2742ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2742ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2742ELF
RES SMD 3.16KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SEMI-HARD TRAY ASSY DDR2 200P VE datasheet.pdf
CTV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
JT 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
DSUB 9 F WW .585 G TIN datasheet.pdf