Bourns Inc. CR0603-FX-2872ELF
CR0603-FX-2872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2872ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2872ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2872ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2872ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2872ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2872ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2872ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2872ELF
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 133-MHZ CLOCK SYNTH 56-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 852 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf