Bourns Inc. CR0603-FX-3091ELF
CR0603-FX-3091ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3091ELF
Brief Description
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3091ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3091ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3091ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3091ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3091ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3091ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3091ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3091ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3091ELF
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V datasheet.pdf
DIE ASSEMBLY AMPLI-BOND #4 datasheet.pdf
MOD USB HS FT2232H EVAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR MFP16 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf