Bourns Inc. CR0603-FX-3093ELF
CR0603-FX-3093ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3093ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 309K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3093ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3093ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3093ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3093ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3093ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3093ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3093ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3093ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3093ELF
FERRULE 35.0MM 39 RED 1 = 50PCS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS GOLD T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 2.5A DO201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 10A 25 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
LINE FILTER 4.6MH 2.7 IDC COIL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CUT OFF BLADE LOWER datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 15POS datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 10V Y5V 0402 datasheet.pdf