Bourns Inc. CR0603-FX-3651ELF
CR0603-FX-3651ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3651ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3651ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3651ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3651ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3651ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3651ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3651ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3651ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3651ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3651ELF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 9POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-2 POS NON SHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf