Vishay/Dale RNC60H9091BRB14
RNC60H9091BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9091BRB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9091BRB14.pdf
Availability of RNC60H9091BRB14
QUANTITY
RNC60H9091BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9091BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H9091BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9091BRB14
Related LinksRNC60H9, RNC60H9091BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9091BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H9091BRB14
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM SGL LVL 500VAC 10A WM BG datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 36PS DL R/A 15AU datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DL GOLD 6CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 20pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf