Bourns Inc. CR0603-FX-4422ELF
CR0603-FX-4422ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-4422ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-4422ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-4422ELF
QUANTITY
CR0603-FX-4422ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-4422ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-4422ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-4422ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-4422ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-4422ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-4422ELF
IC OPAMP GP 160KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.65 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
3640 0402 12NH 2% 1K RL datasheet.pdf