Bourns Inc. CR0603-FX-51R0ELF
CR0603-FX-51R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-51R0ELF
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-51R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-51R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-51R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-51R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-51R0ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-51R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-51R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-51R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-51R0ELF
IC DGTL SIGNAL PROCESSOR 132-QFP datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADF4158 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf