Vicor Corporation V300A28C400B3
V300A28C400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28C400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28C400B3.pdf
Availability of V300A28C400B3
QUANTITY
V300A28C400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28C400B3
Internal Part NumberEIS-V300A28C400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28C400B3
Related LinksV300A2, V300A28C400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28C400B3 Details Description
Related parts for V300A28C400B3
LABEL ELECTRL WARN 0.75" 300PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 467MA 792 MOHM datasheet.pdf