Bourns Inc. CR0603-FX-5360ELF
CR0603-FX-5360ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5360ELF
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5360ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5360ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5360ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5360ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5360ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5360ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5360ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5360ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5360ELF
CONN FPC BOTTOM 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 48POS DL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 10BIT 24SO datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CA 62.5 OFNR MT-RJ TO MT-RJ datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER EP 17 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf