Bourns Inc. CR0603-FX-5492ELF
CR0603-FX-5492ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-5492ELF
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-5492ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-5492ELF
QUANTITY
CR0603-FX-5492ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-5492ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-5492ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-5492ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-5492ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-5492ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-5492ELF
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V 5/4AAA W/TAB datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf