Bourns Inc. CR0603-FX-6040ELF
CR0603-FX-6040ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6040ELF
Brief Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6040ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6040ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6040ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6040ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6040ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6040ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6040ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6040ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6040ELF
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 100UF 20% 2.5V 2312 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FRONT PANL EMC FOR HANDLE 6U/4HP datasheet.pdf
CAP 820 UF 20% 16 V datasheet.pdf