Bourns Inc. CR0603-FX-6191ELF
CR0603-FX-6191ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6191ELF
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6191ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6191ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6191ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6191ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6191ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6191ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6191ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6191ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6191ELF
Connector Receptacle 9 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 14A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf