Bourns Inc. CR0603-FX-6342ELF
CR0603-FX-6342ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6342ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6342ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6342ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6342ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6342ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6342ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)63.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6342ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6342ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6342ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6342ELF
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM datasheet.pdf