Bourns Inc. CR0603-FX-64R9ELF
CR0603-FX-64R9ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-64R9ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-64R9ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-64R9ELF
QUANTITY
CR0603-FX-64R9ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-64R9ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-64R9ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-64R9ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-64R9ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-64R9ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-64R9ELF
MOSFET N/P-CH 30V 6A/7A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
ALUMINUM DIN CLIP 3.94" datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 40K OHM 75W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
IC MCU ARM 3MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT .4VA 28V datasheet.pdf