Bourns Inc. CR0603-FX-6652ELF
CR0603-FX-6652ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6652ELF
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6652ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6652ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6652ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6652ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6652ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6652ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6652ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6652ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6652ELF
RM 12 JACK 6 POS. W/PIN datasheet.pdf
CONN 2MM HOUSING 10 POS SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21.3X61.2 BLK datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A DPAK-4 datasheet.pdf
DSUB MA CRIMP 37 POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf