Bourns Inc. CR0603-FX-6803ELF
CR0603-FX-6803ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-6803ELF
Brief Description
RES SMD 680K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-6803ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-6803ELF
QUANTITY
CR0603-FX-6803ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-6803ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-6803ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-6803ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-6803ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-6803ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-6803ELF
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE MINI WHT 3.9" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 675V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT SIP4 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 10K 20QFN datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV THRMCPLE-DIG J TYPE TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 350V SCREW datasheet.pdf