Bourns Inc. CR0603-FX-78R7ELF
CR0603-FX-78R7ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-78R7ELF
Brief Description
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-78R7ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-78R7ELF
QUANTITY
CR0603-FX-78R7ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-78R7ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-78R7ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-78R7ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-78R7ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-78R7ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-78R7ELF
CHOKE ARRAY COM MODE 80 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 4.7 OHM 5% AXL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf