Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW32-L
FDD1-17251EBMW32-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW32-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW32-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW32-L
QUANTITY
FDD1-17251EBMW32-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW32-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW32-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW32-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBMW32-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW32-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW32-L
MOUNT STRAP IMPACT RES LDS3 IVRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LENS/HLDR TAPE OSRAM DRAGON/+ datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
TRANSFRMR VARIABLE KIT datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC3255EMSE datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf