Bourns Inc. CR0603-FX-8061ELF
CR0603-FX-8061ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8061ELF
Brief Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8061ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8061ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8061ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8061ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8061ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8061ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8061ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8061ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8061ELF
IC MPU/RESET CIRC 3.00V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 22.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 20NS 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC BUS TXRX DUAL SC70-6 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS .025 VERT SMD datasheet.pdf