Bourns Inc. CR0603-FX-8252ELF
CR0603-FX-8252ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8252ELF
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8252ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8252ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8252ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8252ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8252ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8252ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8252ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8252ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8252ELF
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 14.33X457.2MM BELL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
PMI IND CAP SUB MINI YELLOW datasheet.pdf
IC CESOP PROC 256CH 552PBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf