United Chemi-Con E36D351CPN122UDE3N
E36D351CPN122UDE3N picture photo
Mfg. Part Number
E36D351CPN122UDE3N
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 350V SCREW
Datasheet Download
E36D351CPN122UDE3N.pdf
Availability of E36D351CPN122UDE3N
QUANTITY
E36D351CPN122UDE3N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D351CPN122UDE3N
Internal Part NumberEIS-E36D351CPN122UDE3N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D351CPN122UDE3N
Related LinksE36D351CP, E36D351CPN122UDE3N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D351CPN122UDE3N Details Description
Related parts for E36D351CPN122UDE3N
CAP CER 0.027UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL WHITE datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 132BGA datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
MED FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf