TDK Corporation RLF12560T-1R9N120
RLF12560T-1R9N120 picture photo
Mfg. Part Number
RLF12560T-1R9N120
Brief Description
FIXED IND 1.9UH 12.7A 3.6 MOHM
Datasheet Download
RLF12560T-1R9N120.pdf
Availability of RLF12560T-1R9N120
QUANTITY
RLF12560T-1R9N120 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLF12560T-1R9N120
Internal Part NumberEIS-RLF12560T-1R9N120
Material - CoreFerrite
Inductance1.9µH
Tolerance±30%
Current Rating12.7A
Current - Saturation15.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLF12560T-1R9N120
Related LinksRLF12560, RLF12560T-1R9N120 Datasheet, TDK Corporation Distributor
RLF12560T-1R9N120 Details Description
Related parts for RLF12560T-1R9N120
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A NO LATC datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH48 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W PLASTIC LOG datasheet.pdf