Bourns Inc. CR0603-FX-8450ELF
CR0603-FX-8450ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-8450ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 845 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-8450ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-8450ELF
QUANTITY
CR0603-FX-8450ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-8450ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-8450ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)845
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-8450ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-8450ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-8450ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-8450ELF
IC TRANSCEIVER CAN SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC GATE INVERTER MINI LOG SC-88A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10MM datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 3X1/4" S XCS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
15POS F H.D PC TY4 FILTER datasheet.pdf