Bourns Inc. CR0603-FX-9092ELF
CR0603-FX-9092ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-9092ELF
Brief Description
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-9092ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-9092ELF
QUANTITY
CR0603-FX-9092ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-9092ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-9092ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-9092ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-9092ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-9092ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-9092ELF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO204AL datasheet.pdf