Bourns Inc. CR0603-J/-1R1ELF
CR0603-J/-1R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-1R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-1R1ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-1R1ELF
QUANTITY
CR0603-J/-1R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-1R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-1R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-1R1ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-1R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-1R1ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-1R1ELF
FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
5 1/2 DIG DVM BOARD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf