Bourns Inc. CR0603-J/-3R6ELF
CR0603-J/-3R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-3R6ELF
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-3R6ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-3R6ELF
QUANTITY
CR0603-J/-3R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-3R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-3R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-3R6ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-3R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-3R6ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-3R6ELF
CONN RECEPT/CAP 9POS .140MATE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.5A 130 MOHM TH datasheet.pdf
SSD 98GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 75.5mA 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SW TEMP SOT23-5 datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM RA GOLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 43POS 0.50MM R/A datasheet.pdf