Bourns Inc. CR0603-J/-5R1ELF
CR0603-J/-5R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-J/-5R1ELF
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-J/-5R1ELF.pdf
Availability of CR0603-J/-5R1ELF
QUANTITY
CR0603-J/-5R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-J/-5R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-J/-5R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-J/-5R1ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-J/-5R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-J/-5R1ELF Details Description
Related parts for CR0603-J/-5R1ELF
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC CURR-FDBK AMP VIDEO LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 70POS .125 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 800MA 100 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf